9ο ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΠΑΙΔΙΚΩΝ - ΝΕΑΝΙΚΩΝ ΧΟΡΩΔΙΩΝ
ΣΥΝΑΥΛΙΑ ΠΑΙΔΙΚΩΝ-ΝΕΑΝΙΚΩΝ ΧΟΡΩΔΙΩΝ ΙΙ

Διοργάνωση: ΟΜΜΘ
Καλλιτεχνική επιμέλεια φεστιβάλ Μαρία Έμμα Μελιγκοπούλου
Παιδική Χορωδία Brunnsbo Music Classes

Πρόγραμμα
Quod libet - Four Swedish Folksongs
Pulchra es tu Maria - Andrew Smith
To the Mothers in Brazil - Lars Jansson
                                      (διασκευή: Gunnar Eriksson)
Kom - Swedish Folksong
Wild mountain Thyme - Trad Keltic Song
                                    (διασκευή: Francis Shaughnessy)
I Seraillets Have - Wilhelm Stenhammar
Chili con carne - Anders Edenroth

Τη χορωδία συνοδεύει στο πιάνο o Göran Bejstam

Μουσική διδασκαλία - διεύθυνση Kicki Rosén Bejstam
Παιδική Χορωδία “Cantelena

Πρόγραμμα
Μητέρα και αδελφή - Μάνος Χατζιδάκις
                               (επεξεργασία: Δημήτρης Καρβούνης)
Αερικό - Μάνος Χατζιδάκις
We are the voices - Jim Papoulis
When you believe - Stephen Schwartz
Ingolovane - Traditional Xhosa (διασκευή: Pieter J. van Wyk)
 
Γιώργος Λαμπράκος κρουστά

Τη χορωδία συνοδεύει στο πιάνο η Σοφία Μιχαηλίδη

Μουσική διδασκαλία - διεύθυνση Ελένη Παπαδοπούλου - Αραβαντινού
Νεανική Χορωδία Ι.Ν. Αγίων Κυρίλλου & Μεθοδίου

Πρόγραμμα
Vogel Kantate - Jean Baptiste Mathieu

Σόλιστ:
Εμμανουέλα Ορφανουδάκη Αηδόνι
Άντρια Προκοπά Κούκος
 
Τη χορωδία συνοδεύει στο πιάνο η Φανή Καραγιάννη

Μουσική διδασκαλία - διεύθυνση Μαρία Έμμα Μελιγκοπούλου
Νεανική Χορωδία Ι.Μ. Ν. Κρήνης & Καλαμαριάς

Πρόγραμμα
Τω Αρχαγγέλλω Γαβριήλ - Απόσπασμα - Ποίηση Οσίου Ρωμανού του μελωδού (6ος αι.)
Κοντακίου εις τον Ευαγγελισμόν με          Μελοποίηση: π. Θεόδωρος Τσαμπατζίδης
συνοδεία νυκτών και πνευστών οργάνων      

Η πρώτη Ανάσταση - Σταύρος Κουγιουμτζής
                              (στίχοι: Γιώργος Θέμελης)                                                                              
Πάσχα των Ελλήνων - Σταύρος Κουγιουμτζής
                                (στίχοι: Γιώργος Θέμελης)                                                                     
Τα φτερά της θέλησης - π. Θεόδωρος Τσαμπατζίδης
                                   (στίχοι: Μυρσίνη Βιγγοπούλου)          
                                   σόλο: Ευγενία Ξεφτέρη
Rock my soul - Negro Spiritual
 
Γιάννης Κερμανίδης πιάνο
Στέλλα Αβραμίδου φλάουτο
Μαρία Καραματσούκη κανονάκι
Ιωάννης Μακάριος βιολί
Αγάπη Παρθενάκη κοντραμπάσο

Μουσική διδασκαλία - διεύθυνση π. Θεόδωρος Τσαμπατζίδης
Παιδική Χορωδία Πανοράματος Δήμου Πυλαίας - Χορτιάτη

Πρόγραμμα
Σύντομη δοξολογία, ήχος α΄ - Πέτρος Λαμπαδάριος ο Πελοποννήσιος
Sound the trumpet - Henry Purcell
Τσιγγάνικη ζωή - Robert Schumann
Aint no sunshine - Bill Withers
H Λατέρνα - Μάνος Χατζιδάκις
 
Τη χορωδία συνοδεύει στο πιάνο ο Αχιλλέας Σοφούδης

Μουσική διδασκαλία - διεύθυνση Ηρακλής Παναγόπουλος
Παιδική Χορωδία Ι.Ν. Προφήτη Ηλία 

Πρόγραμμα
Voi sur ton chemin - Bruno Coulais
                               (ελλ. στίχοι Ε. Θεοδωρίδου)
Cerf-Volant - Bruno Coulais
Η Ξενιτιά του Έρωτα - Γιώργος Καλογήρου
                                 (επεξεργασία Β. Αναστασίου)
Αllelujah - Leonard Cohen
               (ελλ. στίχοι Σ. Σαφούρη) 
The Sound of music, medley - Richards Rodgers 
                                             (ελλ. στίχοι Β. Γλυκίδη)

Ιάσων Γλυκίδης κρουστά

Τη χορωδία συνοδεύει στο πιάνο o Γιάννης Σγούρας

Μουσική διδασκαλία - διεύθυνση Ελεονώρα Καλαϊτσίδου
Κοινό τραγούδι όλων των χορωδιών:
Come, Follow - John Hilton 
 
Μουσική διεύθυνση Ηρακλής Παναγόπουλος

ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ

ΤΙΜΕΣ ΕΙΣΙΤΗΡΙΩΝ

5€ (γενική είσοδος)
Έναρξη προπώλησης: 15/4

  • 16 Μαΐου 2019
    Πεμ     19:00  (ΑΙΘΟΥΣΑ ΦΙΛΩΝ ΜΟΥΣΙΚΗΣ Μ1)
ΠΡΟΣΕΧΩΣ