9ο ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΠΑΙΔΙΚΩΝ - ΝΕΑΝΙΚΩΝ ΧΟΡΩΔΙΩΝ
ΣΥΝΑΥΛΙΑ ΠΑΙΔΙΚΩΝ-ΝΕΑΝΙΚΩΝ ΧΟΡΩΔΙΩΝ Ι

Διοργάνωση: ΟΜΜΘ
Καλλιτεχνική επιμέλεια φεστιβάλ Μαρία Έμμα Μελιγκοπούλου
Νεανική Χορωδία Συλλόγου Φίλων Μουσικής Θεσσαλονίκης

Πρόγραμμα
Laulikou Lapsepoli - Veljo Tormis
Szello Zug - Lajos Bárdos
Turot eszik a cigany - Zoltán Kodály
Mountain Νights No.1 - Zoltán Kodály

Τη χορωδία συνοδεύει στο πιάνο ο Άγγελος Τσανακάς

Μουσική διδασκαλία - διεύθυνση Σωτήρης Αλεβίζος
Παιδική Χορωδία "Πολύχρωμον"

Πρόγραμμα
Goodnight - Dmitri Kabalevsky
Seasons - Ola Gjeilo
Ad Astra - Jacob Narverud
Gloria – από το Missa Brevis - Ambrož Čopi
I'm gonna sing when the spirit says sing - Τraditional Spiritual
                                                            (διασκευή: James Desjardins)

Τη χορωδία συνοδεύει στο πιάνο η Ελένη Γκαβαϊσέ

Μουσική διδασκαλία - διεύθυνση Μπέσσυ Νώτη
Χορωδία Τμήματος Μουσικής Επιστήμης & Τέχνης Πανεπιστημίου Μακεδονίας

Πρόγραμμα
 
Media Vita - Michael McGlynn
                   σόλο: Ελένη Δανιήλ
Stars - Eriks Esenvalds
Past Life Melodies - Sarah Hopkins
Mi'kmaq honor song - Lydia Adams
Baba Yetu - Christopher Tin
                   (διασκευή: Andre van den Merwe)
                   σόλο: Gi Moz 
 
Κωνσταντίνος Κοτζαγεωργίου, Νεοπτόλεμος Κουμουνδούρος κρουστά
 
Τη χορωδία συνοδεύει στο πιάνο η Φαίδρα Ζαγοριανού

Μουσική διδασκαλία - διεύθυνση Μαρία Έμμα Μελιγκοπούλου
Παιδική Χορωδία Δημοτικού Ωδείου Πολυγύρου

Πρόγραμμα
Φεγγαράκι - Φίλιππος Τσαλαχούρης
Ο χωρισμός - Antonin Dvořák
Τι γυρεύεις, αεράκι - Μπάμπης Κανάς
What a wonderful world - George D. Weiss / George Douglas
                                     (διασκευή: Norbert Hanf)
                                     σόλο: Ζωή Γκιουμουσίδου
Τέσσερα Ποιμενικά άσματα - Επεξεργασία: Τάσος Παππάς
                                          σόλο: Αιμιλιανή Χριστίδου
 
Τη χορωδία συνοδεύει στο πιάνο η Αντιγόνη Καντούρη

Μουσική διδασκαλία - διεύθυνση Κωνσταντίνα Σπυροπούλου
Παιδική Χορωδία  Έδεσσας

Πρόγραμμα
­Τα παπαγαλάκια - Νίκος Πλατύρραχος
Vois sur ton chemin - Bruno Coulais
Cold snap - Mark Hayes
Sisi ni moja (We are one) - Jacob Narverud
Excultate cantamos festivo - Jay Althouse
 
Τη χορωδία συνοδεύει στο πιάνο η Φανή Καραγιάννη

Μουσική διδασκαλία - διεύθυνση Θεοδώρα Γκουράνη
Νεανική Χορωδία Κρατικού Ωδείου Θεσσαλονίκης

Πρόγραμμα
Festive Alleluia - Lyn Williams
Neli Eesti Hällilaulu/Τέσσερα Εσθονικά Νανουρίσματα - Veljo Tormis
  • Laulan lapsele/Τραγουδώ για το παιδί μου
  • Marjal aega magada/Ήρθε η ώρα για το κερασάκι να κοιμηθεί
  • Lase kiik käia!/Κούνα το λύκνο!
  • Äiutus/Νανουρίζω
Cohors Generosa (Τραγούδι καλωσορίσματος) - Zoltán Kodály
Tábortúznél (Δίπλα στη φωτιά) - Lajos Bárdos
Exaudi Laudate - Beverly A. Patton

Τη χορωδία συνοδεύει στο πιάνο ο Κώστας Παντελίδης

Μουσική διδασκαλία - διεύθυνση Σοφία Γιολδάση
Κοινό τραγούδι όλων των χορωδιών:
Dona Nobis pacem - Ανώνυμος Κανόνας 18ου αιώνα
 
Μουσική διεύθυνση Σωτήρης Αλεβίζος

ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ

ΤΙΜΕΣ ΕΙΣΙΤΗΡΙΩΝ

5€ (γενική είσοδος)
Έναρξη προπώλησης: 15/4

  • 15 Μαΐου 2019
    Τετ     19:00  (ΑΙΘΟΥΣΑ ΦΙΛΩΝ ΜΟΥΣΙΚΗΣ Μ1)
ΠΡΟΣΕΧΩΣ