5ο ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΠΑΙΔΙΚΩΝ ΧΟΡΩΔΙΩΝ
ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΗΝ ΑΡΜΕΝΙΑ
Ο.Μ.Μ.Θ.
ΧΟΡΩΔΙΑ ΜΟΥΣΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
1. Εισαγωγή - αυτοσχεδιασμός, Ξύπνα Νιέ - Παραδοσιακό Ρόδου (χορωδιακή επεξεργασία: Φ. Τσαλαχούρης)
2. Intrada a Cappella - Ανώνυμου 17αι.
3. Mononoke Hime - Joe Hisaishi (1950)
4. Eatnemen Vuelie (από την ταινία κινουμένων σχεδίων Frozen)- Frode Fjellheim (1959)
5. Happy - Pharrell Williams (1973)
Διδασκαλία-Διεύθυνση Χορωδίας Αγγελική Κρίσιλα
Συνοδεύει στο πιάνο η Σοφία Ζουμή
ΣΥΝΟΛΟ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗΣ ΧΟΡΩΔΙΑΣ ΜΟΥΣΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΣΙΑΤΙΣΤΑΣ
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
1. La Violetta - Ανώνυμου
2. Λεμονάκι Μυρωδάτο - Παραδοσιακό (χορωδιακή επεξεργασία: Ε. Φλώρος, μεταγραφή: Μ.Ε. Μελιγκοπούλου)
3. Dodi Li - Nira Chen (1924) - (χορωδιακή επεξεργασία: D. Rao)
4. Τέσσερις Στρατηγοί- Μάνος Χατζιδάκις (1925-1994) - (χορωδιακή επεξεργασία: Γ. Κουρουπός)
5. Μη Μιλάς Άλλο για Αγάπη - Διονύσης Σαββόπουλος (1944) - (χορωδιακή επεξεργασία: Δ. Θεοδωράκης)
6. Τα Παιδιά Κάτω στον Κάμπο/Οδός Ονείρων - Μάνος Χατζιδάκις (1925-1994) - (χορωδιακή επεξεργασία: Π. Κοσμίδης)
7. This Little Babe (από το έργο A Ceremony of Carols, Έργο 28) - Benjamin Britten (1913-1976)
Διδασκαλία-Διεύθυνση Χορωδίας Δημήτρης Θεοδωράκης
Συνοδεύει στο πιάνο η Μαρία Κουζιάκη
ΧΟΡΩΔΙΑ “A CAPPELLA” ΜΟΥΣΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΔΡΑΜΑΣ
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
1. Sakura - Παραδοσιακό Ιαπωνίας (xoρωδιακή επεξεργασία: J. Van den Borre)
2. Alle de Voksende Skygger - Wilhelm Peterson-Berger (1867-1942)
3. -Χελιδόνισμα - Παραδοσιακό Σερρών για μικτή χορωδία
-Ύπνε που Παίρνεις τα Παιδιά - Παραδοσιακό Δράμας για γυναικεία ή παιδική χορωδία (από τα Πέντε Μακεδονικά Τραγούδια για μικτή χορωδία,)
σε χορωδιακή επεξεργασία Χ. Σαμαρά)
4. Ναχουάτλ - Χρήστος Σαμαράς (1956)
(από τις Τρεις Μουσικές Σκέψεις για γορωδία a cappella, πάνω στο ποίηµα Ναχουάτλ του Γιώργου Σεφέρη)
5. Beloveskaya Pusha - Alexandra Pakhmutova (1929)
(σόλο: Αλεξάνδρα Αριστεινίδου, Σταυρούλα Βασιλακάκη)
6. White Winter Hymnal - Pentatonix
(solo soprani: Αλεξάνδρα Αριστεινίδου, Σταυρούλα Βασιλακάκη, solo alti: Αλεξάνδρα Αμανατίδου, Αλεξάνδρα Γελεκλίδου, Ανδρομάχη Κοσκερίδου, solo tenoro: Αλέξανδρος Γκουλέκας, solo baritoni: Νίκος Γκουλέκας, Δημήτρης Καραθανάσης, solo basso: Δημήτρης Μπατζάκας)
Διδασκαλία-Διεύθυνση Χορωδίας Αλεξάνδρα Παπαδοπούλου- Τετερίνα
Στο πιάνο συνοδεύει η Ευαγγελία Σπυράκου
ΠΑΙΔΙΚΗ ΧΟΡΩΔΙΑ “ΠΥΛΑΙΑ”, ΔΗΜΟΥ ΠΥΛΑΙΑΣ-ΧΟΡΤΙΑΤΗ
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
1. Τι Γυρεύεις, Αεράκι - Μπάμπης Κανάς (1952)
2. Περιστεράκι - Δημοτικό (χορωδιακή επεξεργασία: Μ. Αδάμης)
3. Joshua Fit the Battle of Jericho - Spiritual (χορωδιακή επεξεργασία: F. Mayerhofer)
4. Winds- Larysa Kuzmenko (1956) - (ελληνικοί στίχοι: Β. Γλυκίδης)
5. Maria Mater Gratiae - Prosper Guidi (1817-1883)
6. Now Let me Fly - Spiritual - (ελληνικοί στίχοι: Β. Γλυκίδης)
Διδασκαλία-Διεύθυνση Χορωδίας Ελεονώρα Καλαϊτσίδου - Γλυκίδου
Συνοδεύει στο πιάνο η Έφη Ψωμαδέλη
ΧΟΡΩΔΙΑ ΚΡΑΤΙΚΟΥ ΩΔΕΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
1. Herbstlied, Έργο 63, Αρ. 4 - Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809-1847)
2. Die Landerkennung, Έργο 31 - Edvard Grieg (1843-1907)
3. Καημός - Βασίλης Τενίδης
Θάνος Κανδύλας βιολοντσέλο
Γιάννης Καραγιάννης πιάνο
Βασιλίνα Υφαντή πνευστά
Χρήστος Θεολόγος πνευστά
Γιάννης Κοντζές πνευστά
Λουκάς Μασμανίδης πνευστά
Διδασκαλία-Διεύθυνση Χορωδίας Μαίρη Κωνσταντινίδου
ΤΙΜΕΣ ΕΙΣΙΤΗΡΙΩΝ
5€ (γενική είσοδος)